خانه / علم و ورزش / مکمل های ورزشی / هشدار جدی در خصوص مصرف متیل هگزان آمین
متیل هگزان آمین

هشدار جدی در خصوص مصرف متیل هگزان آمین

متیل هگزان آمین(methyhexaneamine) یکی از ترکیبات آمفتامینی است که از سال ۲۰۱۰ میلادی وارد فهرست ممنوعه شده است. این ترکیب در گذشته در فرمولاسیون اسپری های دکونژستانت بینی کاربرد داشته است، ولی اخیراً با توجه به شناسایی اثرات محرک آن در ترکیب مکمل های غذایی- ورزشی وارد شده است. همچنین ممکن است به منظور افزایش دادن اثرات تحریک کنندگی و انرژی زایی، این ترکیب همراه با کافئین در فرمولاسیون دو گروه مکمل های مورد اشاره زیر استفاده شود:
۱- مکمل های لاغری: به عنوان مثال “نوشیدنی های پودری و قرص های چربی سوز و کاهش دهنده وزن”. این مکمل ها معمولأ حاوی ماده ممنوعه “افدرا” ،‌ نیز می باشند.
۲- مکمل های محرک قبل از تمرین: این محصولات معمولأ در دوره های بدنسازی بعنوان افزایش دهنده انرژی قبل از تمرین ( (pre-exercise boost عرضه و مصرف می شوند.
لازم به ذکر است که این ماده ممنوعه در ترکیب نوشیدنی های گیاهی و مکمل های جدید وارده شده به بازار مصرف مانند Jack3d®” و ®X-force” نیز مشاهده می شود. همچنین موارد متعددی در انگلستان، هندوستان، استرالیا و داخل کشور گزارش شده است که ورزشکاران نتایج مثبت آزمایش های دوپینگ خود با این ماده را ناشی از مصرف مکمل های آلوده اعلام نموده اند. این ماده ممنوعه ممکن است با اسامی زیر نیز در لیست اجزاء تشکیل دهنده انواع مکمل ها مشاهده شود :
۱,۳-dimethylamylamine
Dimethylamylamine
Dimethylpentylamine
DMAA
Forthane
Floradrene
Geranamine
Geranium oil
Flower oil
“ستاد ملی مبارزه با دوپینگ جمهوری اسلامی ایران” به ورزشکاران توصیه می نماید که اطلاعات خود در زمینه مواد و روش های ممنوعه را به روز نموده و قبل از مصرف هر گونه دارو و یا مکمل غذایی- ورزشی، اجزاء تشکیل دهنده آن را از روی برچسب سازنده بررسی و با فهرست ممنوعه همان سال چک نمایند.
ورزشکاران باید به این مسئله آگاه باشند که همیشه خطر مثبت شدن نمونه دوپینگ با مصرف مکمل های آلوده وجود دارد و بر مبنای” قانون مسئولیت پذیری مطلق ورزشکار” وضع شده توسط آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ “ورزشکاران به طور کامل مسئول هر آن چیزی هستند که استفاده می کنند”. بنابراین حتی در صورت اثبات دوپینگ ناخواسته با مکمل های آلوده به مواد غیر مجاز تغییری در نتیجه مثبت آزمایش دوپینگ آنها محرومیت متعاقب حاصل نخواهد شد.

درباره‌ی coach

coach
با سلام به همه ورزشکاران مخصوصا کشتی دوستان. دلیل من برای راه اندازی این سایت کوچک کمک به پیشرفت همه ی شما عزیزان میباشد. 12 ساله کشتی گیر هستم. و اخیرا هم مربی شدم. عاشق مربی گری هستم و مدرک تحصیلی بنده مهندسی نرم افزاره. :)

همچنین ببینید

خواص-روی

نقش روی در بدن

روی یا (zinc ) جزو ۱۵ عنصر معدنی و ضروری است، که بدن ما به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جواب دهید *