خانه / علم و ورزش / شناخت بیماری و درمان آن / علائم سرطان سینه و راه های تشخیص آن

علائم سرطان سینه و راه های تشخیص آن

در این مقاله که توسط تیم ایرانیوز برای شما بانوان عزیز و مخصوصا بانوان ورزشکار تهیه شده قصد داریم به علائم سرطان سینه و راه های تشخیص آن (breast cancer) را برای شما عزیزان شرح دهیم.

  1. آیا شده از سینه تون خون بیاد؟
  2. یا تا حالا احساس درد در زیر بغل خودتون کردید؟
  3. اصلا خانم هایی که ورزش میکنند بیشتر در معرض سرطان سینه هستند یا افراد عادی؟
  4. برای پیشگیری از سرطان سینه که یکی از شایعترین سرطان ها در میان بانوان هست چه کارهایی باید انجام بدیم؟

در عکس اینفوگرافی زیر به تمام این سوالات به صورت خلاصه و مفید پاسخ داده شده است. همچنین در ادامه شرحی کامل از علائم سرطان سینه و راه های تشخیص آن بیان شده است.

علائم سرطان سینه و راه های تشخیص آن
علائم سرطان سینه و راه های تشخیص آن

سرطان سینه ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیرطبیعی در پستان است. در هر دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم، رشد سریع و زیاد سلول ها وجود دارد. روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می شود، در تومورهای بدخیم این رشد به صورت غیر قابل مهار ادامه می یابد تا حدی که در صورت عدم درمان، تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد.

شایع ترین نوع سرطان سینه، سرطان از منشاء مجاری شیری است و از آنجا که این نوع بافت بیشتر در یک چهارم بالایی و خارجی پستان وجود دارد، در حدود نیمی از سرطان های پستان در ربع فوقانی و خارجی آن یافت می شوند.

گرچه سرطان سینه به طور معمول هیچ نشانه‌ای در مراحل اولیه ایجاد نمی‌کند، کشف به موقع می‌تواند وضعیت فرد مبتلا به سرطان سینه را از قربانی به نجات‌ یافته تغییر بدهد. در جوامعی که زنان معاینات شخصی ماهیانه‌ی سینه‌ها را جدی می‌گیرند و در مواجهه با علائم وقت را برای ملاقات با پزشک هدر نمی‌دهند سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود که این موضوع کار درمان را آسان‌تر می‌کند.

سرطان سینه
سرطان سینه

تومورهای خوش خیم و بدخیم چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

باید گفت که در تمام تومورها رشد سریع و زیاد سلول ها وجود دارد. خواه این تومور خوش خیم باشد یا بدخیم. آنچه حائز اهمیت است و تفاوت اصلی این دو نوع تومور را سبب می شود این است که روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می شود ولی در تومورهای بدخیم به صورت غیرقابل مهار ادامه می یابد. این رشد سلولی در تومورهای بدخیم که همان سرطان است تا حدی ادامه می یابد که در صورت عدم درمان تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد. این در حالی است که این اتفاق، هرگز در تومورهای خوش خیم نمی افتد.

سرطان سینه، شایعترین سرطانی است که خانم ها به آن مبتلا می شوند. در کشورهای غربی این بیماری بیشتر در سنین بالای ۵۰ سال دیده می شود ولی در کشور ما بیماران جوان تر هستند و در بسیاری از موارد به علت عدم آگاهی از علائم بیماری در مراحل پیشرفته تری مراجعه می کنند.

  استرس و پیشگیری و درمان

هر چقدر سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان تر و موفقیت آمیزتر است. به همین دلیل لازم است بانوان جهت حفظ سلامت خود، حقایقیرا در مورد این بیماری بدانند.

عوامل خطری که شما را تهدید میکند!

جنسیت

احتمال ابتلا به سرطان سینه در یک زن ۲۰۰ برابر نسبت به یک مرد است.

سن

با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش میابد نیمی از سرطان سینه در زنان بالای ۶۰ سال تشخیص داده شده است.

ژنتیک

حدود ۵ تا ۱۰ درصد سرطان سینه ارثی هستند، به این معنی که از یک والدین به طور مستقیم از نقص های ژنی به ارث برده می شود.

سابقه ی خانوادگی

خطر ابتلا به سرطان سینه در میان زنانی که بستگان نزدیک آنان ابتلا به این بیماری است بالا تراست. کمتر از ۱۵ درصد زنان مبتلا به سرطان سینه تنها یک عضو از خانوادشان به این بیماری مبتلا است.

وزن

اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

نژاد

به طور کلی، زنان سفید پوست احتمال بیشتری در ابتلا به سرطان سینه نسبت به زنان آفریقایی-آمریکایی تبار دارند. اما احتمال مرگ و میر در زنان آفریقایی-آمریکایی تبار بیشتر است.

سرطان سینه
سرطان سینه

نکات بهداشتی قابل توجه همه!

تراکم سینه

زنان دارای سینه های بسیار متراکم، تقریبا چهار برابر بیشتر از زنانی که سینه هایشان بیشتر از چربی تشکیل شده است، در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.

سابقه ی خانوادگی

۵ تا ۱۰ درصد سرطان سینه ارثی است.

تغذیه

خوردن ۵ وعده یا بیشتر از میوه و سبزیجات در روز، گوشت فرآوری شده و قرمز را محدود کرده از حبوبات و غلات کامل استفاده کنید.

غربالگری

به یاد داشته باشید سالانه بایستی تست ماموگرام(ماموگرافی) و معاینه بالینی پستان را انجام دهید.

کنترل وزن

در زنانی که بعد از ۱۸ سالگی حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم افزایش وزن داشته اند نسبت به زنانی که۳ کیلو گرم افزایش وزن داشته اندخطر ابتلا به سرطان سینه یشتر است.

فعالیت بدنی

زنانی که در هفته حدود ۱ تا ۳ ساعت به سرعت پیاده روی می کنند، نسبت به زنان غیر فعال ۱۸ درصد کمتر خطر ابتلا به سرطان سینه تهدیدشان می کند.

الکل

محدود کردن نوشیدنی های الکلی، کسی که در روز بیش از حد الکل می نوشد نسبت به کسی که نمی نوشد ۲ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه است .

غذا های فوق العاده

محققان امیدوارند که انار، عصاره دانه انگور و زغال اخته همه دارای عوامل مبارزه با سرطان سینه هستند.

سرطان سینه
سرطان سینه

چه علایم و نشانه هایی میتواند داشته باشد؟

۱) توده یا ضخامت
۲) کم رنگ شدن پوست سینه
۳) تغییر شکل و اندازه سینه ها
۴) کشیدگی زیاد و یا تو رفتگی نوک سینه
۵) قرمزی (حالت خون مردگی) پوست سینه
۶) چکیدن خون از نوک سینه
۷) تغییر در بافت پوست سینه ها
۸) درد در ناحیه ی زیربغل

سرطان سینه
سرطان سینه
میانگین امتیاز مخاطبین - ۹۳%

۹۳%

به این مطلب با انتخاب تعداد ستاره های روبه رو امتیاز دهید .

User Rating: ۴٫۸۶ ( ۴ votes)

درباره‌ی علیرضا عباسی

کارشناس تربیت بدنی و علاقه شدیدی به علم تمرین و مربیگری دارم. همچنین از تحقیق و مطالعه در زمینه علم ورزش لذت میبرم و اینکار به شدت برام لذت بخش است و خیلی چیزا هست که باید یاد بگیرم ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک بزار