اصول تمرین

اصول تمرین یکی از مهمترین عوامل برای رسیدن به موفقیت در رشته ورزشی مورد نظر میباشد . با دانستن این اصول و اجرای آن در برنامه تمرینی خود میتوانید به سرعت به هدف خود ، یعنی رشد بهتر عضلانی و قهرمانی دست پیدا کنید .

در عکس اینفوگرافی زیر که توسط تیم ایرانیوز برای شما عزیزان آماده شده است این اصول به طور خلاصه آورده شده و در ادامه میتوانید شرحی کلی از هر اصل رو مطالعه کنید و در برنامه تمرینی خود از آن استفاده کنید.

اصول تمرین
اصول تمرین

اصل ویژگی تمرین

 • اختصاصی بودن دستگاه انرژی
 • اختصاصی بودن شیوه تمرين
 • ويژگی الگوهای حرکتی و گروههای عضلانی
 • تمرین > پاسخ > تمرین> پاسخ >>> “سازگاری

 

اصل اضافه بار

 • شدت تمرین درست طراحی شود
 • مدت تمرین بر اساس هدف تمرین برنامه ریزی شود
 • تعداد جلسات و زمان استراحت بین جلسات به طور علمی طراحی شود.
 • حجم تمرین * شدت تمرین= بار تمرین

 

اصل انطباق و سازگاری

تغییرات مثبت فیزیولوژیکی که در اثر تمرین حادث میشود به سازگارهايي اشاره می‌کند که نتيجه آنها بهبود قلبی تنفسی کسب قدرت و استقامت و همچنين تقويت استخوانها رباطها تاندون‌ها در ورزشکاران است.

 

اصل اضافه بار تدريجی يا مقاومت فزاينده

ورزشکار هنگامی به سازگاری فيزيولوژيکی با اصل اضافه بار می‌رسد که افزايش تدريجی اضافه بار را رعايت کند.اگر بار تمرین به سرعت اضافه شود ،بدن نمیتواند با فشار تمرین سازگار شود. تا بدن قادر به تطابق باشد افزایش ناگهانی منجر به بیش تمرینی و بدون افزایش بار نیز به آمادگی اضافه نمیگردد.

 

اصل تفاوت فردی

هيچ برنامه‌ای به عنوان برنامه تمرينی همگانی مطلوب نيست.
عوامل متعدد که بر طرح تمرين ورزشکار خاص اثر می‌کنند عبارت از:

 • وراثت
 • سن رشدی
 • سن تمرينی

 

اصل تنوع تمرين

تمرينات بايد متنوع باشند تا علاقه ورزشکار از ميان نرود و دو مفهوم «کار – استراحت» و «سنگين – آسان» رعايت گردد.

  حداکثر و حداقل ضربان قلب حین تمرین

با تغییر در نوع تمرین،نوع اجرا،مکان تمرین،حریف تمرینی و… از دلزدگی ورزشکار جلوگیری کنید. مانند بازی هایی غیر از رشته های تخصصی

 

اصل تداوم تمرين

تمرينات بايد به طور مستمر و دراز مدت به انجام برسد. به مربيان توصيه می‌شود که شکيبا بوده و با تمرينات منظم پيشرفت ورزشکاران خود را تعقيب کند.

 

اصل گرم کردن و سرد کردن

گرم کردن پيش از فعاليت شديد بدن را آماده می‌کند. و از  خطر آسيب می‌کاهد و پس از تمرين بدن بايد به تدريج سرد شود ،چندين حرکت کششی, می‌تواند از ماندن مقدار زيادی خون در عضلات کارکرده جلوگيری کرده و اسيدلاکتيک را سريع تر از بدن دور کند.

 

اصل برگشت پذيری

اگر تمرينات به طور منظم پيگيری نشود بسياری از سازگاری‌ های به دست آمده از تمرين بازگشت پذير هستند. وقتی بعد از مدتی تمرین بدن شما در فاکتورهای مختلف آمادگی جسمانی از جمله قدرت، استقامت، انعطاف پذیری، توان و … پیشرفت میکند، برای حفظ این پیشرفت همچنان نیاز به تمرین و تلاش دارید.

طبق این اصل اگر بدن شما دچار بی تمرینی در هر یک از فاکتور های آمادگی جسمانی شود، شروع می کند به بازگشت به حالتی که تمرینات مربوط به تقویت آن فاکتورها را انجام نداده بود. سرعت برگشت پذیری در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به سابقه تمرینی، سبک زندگی، رژیم غذایی، و … دارد.

 

اصل اعتدال

اعتدال در تمرين راز موفقيت پايدار است. افراط در تمرين بيش از هر چيز ديگر موجب دلزدگی ورزشکار می‌شود. نباید از ورزشکار مانند یک ماشین کار کشید.

میانگین امتیاز مخاطبین - ۸۸%

۸۸%

به این مطلب با انتخاب تعداد ستاره های روبه رو امتیاز دهید .

User Rating: ۴٫۰۹ ( ۱۴ votes)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک بزار