خانه / علم و ورزش / شناخت بیماری و درمان آن / سرطان پروستات و درمان آن

سرطان پروستات و درمان آن

در این مقاله قصد داریم در مورد سرطان پروستات و درمان آن صحبت کنیم .

 • آیا میدونید از هر ۷ مرد یک نفر در طول زندگی خود در حال توسعه ی سرطان پروستات است؟ 
 • آیا میدونستید که ۷۰ درصد بیماران مبتلا به این بیماری مردان بالا ۶۵ سال هستند ؟ 
 • علائم و درمان آن چیست ؟ 
 • آیا این بیماری ارثی است؟ 

پاسخ تمام این سوالات رو میتونید از عکس اینفوگرافی زیر که توسط کارشناس تربیت بدنی اقای علیرضا عباسی از تیم ایرانیوز تهیه شده مشاهده کنید. همچنین در ادامه مطالب مفید و کاملی در مورد این بیماری آمده است.

سرطان پروستات
سرطان پروستات

پروستات چیست؟

پروستات بخشی از سیستم تناسلی مرد، که شامل آلت تناسلی مرد، پروستات و بیضه است. پروستات درست زیر مثانه و در جلویراست روده قرار دارد. این اندام به اندازه یک گردو یا شاه بلوط است و مجرای ادرار (لوله‌ای که ادرار را از مثانه می برد) را احاطه کرده است. وظیفه این اندام تولید مایعی که بخشی از مایع اسپرم (منی) است.

با افزایش سن  یک مرد، پروستات تمایل به افزایش در اندازه دارد. این  بزرگ شدن می‌تواند باعث محدودیت مجرای ادرار  و در نتیجهکاهش جریان ادرار شود. این مورد که  به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات نام گذاری می‌شود با سرطان پروستات یکسان نیست. خیلی از مردان ممکن است تغییرات پروستاتی دیگری داشته باشند که سرطان نیست.

پروستات
پروستات

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پروستات با سرعت غیرعادی رشد ‌کنند و برخلاف سلول‌های عادی بعد از پایان عمر خود از بین نروند و تجمع سلول‌ها باعث به‌وجود آمدن تومور در پروستات شود. تومور به‌وجود آمده با گذشت زمان می‌تواند به سایر بافت‌ها، غدد لنفاوی و در نهایت به استخوان‌ها سرایت کند.

رشد آرام سرطان پروستات منجر می شود که اغلب علائمی نداشته باشد اما اگر علائمی نیز در زمان پیشرفتگی این بیماری نمود کند این نشانه خوش خیم بودن پروستات نیز هست. پس جای نگرانی نیست! این سرطان از نوع آدنوکارسینوما (Adenocarcinomas) مانند سرطان سینه در زنان است یعنی فقط در سلول هایی ایجاد می شود که موکوس و مایعات بدن را تولید می کند. از این رو این سرطان، ناحیه تناسلی مردان را نشانه می گیرد.

سرطان پروستات دومین سرطان رایج در آمریکا و دومین دلیل مرگ‌های ناشی از سرطان در میان مردان است. در آمریکا از هر ۷ مرد ۱ نفر به سرطان پروستات مبتلاست.

سرطان پروستات
سرطان پروستات

عوامل خطر این بیماری کدام هستند؟

سن

بیش از ۷۰ درصد بیماران، مردان بالای ۶۵ سال هستند. در سن ۵۰ سالگی، هر سال باید یک معاینه پروستات داشته باشند.

ژنتیک یا سابقه خانوادگی

برخی ژن می‌تواند بر  خطر ابتلا به سرطان پروستات در شما تأثیربگذارد. در حال حاضر، تنها یک ژن که قطعاً باعث بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان پروستات شود وجود ندارد. با این حال، یک مرد که پدر، برادر، یا پسرش تا به حال به سرطان پروستات مبتلا شده است، دو تا سه برابر بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را در خود دارد.

نژاد

سرطان پروستات در مردان آفریقایی-آمریکایی شایع‌تر است. این سرطان تمایل به  شروع و رشد سریع‌تر در سنین پایین‌تر  این نژاد نسبت دیگر گروه‌های نژادی و قومی دارد، اما متخصصان پزشکی دلیل این امر را نمی‌دانند. محققان در حال تلاش برای تعیین علل سرطان پروستات و اینکه  آیا می‌توان از  آن جلوگیری کرد، هستند. آنها هنوز عواملی که می‌تواند شانس یک مرد را برای  ابتلا به این بیماری را  چه به صورت مثبت یا منفی، تحت تأثیر قرار دهد را قبول ندارند.

رژِیم غذایی

مردان دارای رژیم غذایی چربی حیوانی یا گوشت در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

علایم و نشانه های سرطان پروستات چه میتواند باشد؟

 • مشکل در دفع ادرار
 • تکرر ادرار
 • ادرار با فشار کم
 • مشاهده‌ی خون در ادرار یا منی
 • تورم پاها
 • درد و ناراحتی در لگن یا مقعد
 • درد به هنگام انزال
 • ناتوانی‌های جنسی
 • علائم سرطان پروستات
  فشار خون و راه های کنترل آن

توجه کنید !
گاهی ممکن است سرطان به‌صورت پنهان و بدون هیچ نشانه‌ای پیشرفت کند و ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد نشانه‌های خود را بروز دهد، بنابراین انجام آزمایش‌های منظم در پیش‌گیری و درمان به موقع سرطان پروستات نقش مهمی دارد.

چه آزمون‌های غربالگری برای سرطان پروستات وجود دارد؟

دو نوع آزمایش معمول برای غربالگری این سرطان شامل:

آزمایش رکتوم دیجیتال (DRE): دکتر یا پرستار با پوشیدن یک دستکش، با انگشت روغن کاری شده راست روده را  به منظور برآورد اندازه پروستات و احساس لمس توده یا ناهنجاری‌های دیگر، لمس می‌کنند.

آزمایش آنتیژن اختصاصی پروستات (PSA : (PSA پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی پروستات و هم چنین سلول های سرطانی پروستات تولید می گردند. بطور طبیعی همه مردان مقدار کمی از PSA را در خون شان دارند. افزایش مقدار PSA ممکن است نشانه وجود مشکلی در غده پروستات باشد، اما الزماً به معنی سرطان پروستات نیست.

آزمایش PSA
آزمایش PSA

چگونه از تشخیص سرطان پروستات مطمئن شویم؟

اگر نتیجه  آزمون آنتیژن اختصاصی پروستات شما (PSA) یا آزمایش دیجیتال رکتال (DRE) غیر طبیعی بود، پزشکان ممکن است آزمایشات بیشتری برای پیدا کردن و یا تشخیص این  سرطان پروستات انجام دهند.

بیوپسی عملی  است که در آن  یک قطعه کوچک از بافت پروستات برداشته شده و در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شود تا ببینند که سلول مورد نظر سرطانی است یا نهوقتی که سلول در زیر میکروسکوپ مشاهده شد نمره گلیسون در نظر گرفته می‌شوددر صورتیکه سرطان وجود داشته باشد این نمره میزان گسترش سرطان را نشان می‌دهد. دامنه این نمره بین ۲ تا ۱۰ است. در نمره پایین سرطان احتمال کمتری برای گسترش دارد. بیوپسی ابزار اصلی برای تشخیص سرطان پروستات است، اما یک دکتر می‌تواند از  ابزار دیگری برای کمک به  این اطمینان از اینکه بیوپسی  (نمونه برداری) از جای مناسب انجام شده استفاده کند. به عنوان مثال، ممکن است پزشک از سونوگرافی از طریق مقعد استفاده کند، که  در آن یک کاوشگر به اندازه یک انگشت به راست روده و امواج صوتی با انرژی بالا (اولتراسوند) برای ایجاد یک تصویر از پروستات به نام سونوگرام وارد می‌شود. پزشکان نیز ممکن است تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نیز  استفاده کنند.

بیوپسی
بیوپسی

چگونه سرطان پروستات درمان می‌شود؟

روش‌های درمانی مختلفی برای درمان این سرطان وجود دارد. شما و پزشک شما در مورد اینکه از کدام روش استفاده کنید تصمیم خواهید گرفت. بعضی از روش‌های معمول شامل روش‌های زیر هستند:

نظارت دقیق

نظارت دقیق بر سرطان پروستات با انجام  آزمون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و آزمون‌های معاینه مقعد با انگشت (DRE) به طور منظم، و درمان سرطان تنها در صورت رشد آن رشد  و یا باعث ایجاد  علائم در بدن شود.

 پروستاتکتومی رادیکال

برداشتن پروستات یک عمل جراحی است که در آن پزشکان پروستات را بر می‌دارندپروستاتکتومیکامل، پروستات و همچنین به بافت اطراف آن را بر می‌دارد.

پرتو درمانی(رادیو تراپی)

از اشعه‌های پر انرژی (شبیه به اشعه X) برای از بین بردن سرطان استفاده می‌کننددو نوع پرتودرمانی وجود دارد:
پرتودرمانی خارجییک دستگاه در خارج از بدن، پرتو را به سلول‌های سرطانی می زند.
پرتودرمانی داخلی (به راکی تراپی): همچنین در این پرتودرمانی دانه رادیواکتیو بخش  سرطانی را برای از بین بردن سلول‌هایسرطانی، مورد اصابت قرار می‌دهند.

هورمون درمانی

طی آن جلوی تولید هورمون تستوسترون گرفته می‌شود، زیرا این هورمون به رشد تومورهای پروستات کمک می‌کند.

شیمی درمانی

 با استفاده از داروهای خاص که برای کوچک کردن و یا کشتن سرطان استفاده می‌کنند. این داروهای می‌تواند قرص و یا داروهای تزریقی از طریق رگ، یا گاهی اوقات، هر دو مورد باشد.

میانگین امتیاز مخاطبین - ۹۵%

۹۵%

به این مطلب با انتخاب تعداد ستاره های روبه رو امتیاز دهید .

User Rating: ۵ ( ۴ votes)

درباره‌ی علیرضا عباسی

کارشناس تربیت بدنی و علاقه شدیدی به علم تمرین و مربیگری دارم. همچنین از تحقیق و مطالعه در زمینه علم ورزش لذت میبرم و اینکار به شدت برام لذت بخش است و خیلی چیزا هست که باید یاد بگیرم ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک بزار