اصول درمانی RICE

در این مطلب قصد داریم اطلاعات مفیدی در مورد اصول درمانی RICE برای شما عزیزان بیان کنیم.
صد در صد در حین تمرین یا در زمان مسابقه برای شما یا هم باشگاهی شما اتفاق افتاده که دچار آسیب دیدگی شوید. در این زمان آیا شما میدونستید باید چیکار کنید؟

آیا از اصول درمانی RICE آگاهی داشتید؟

اصلا RICE مخفف چه کلماتی است؟

تیم ایرانیوز با آماده کردن عکس اینفوگرافیکی زیر، کار رو برای شما آسون کرده و به راحتی میتونید جواب تمامی سوالاتون رو در کوتاه ترین زمان پیدا کنید.

در ادامه اطلاعات مفیدی در مورد انواع آسیب ها ، مخصوصا آسیب های شایع ورزشی مطرح کردیم که پیشنهاد میکنیم تا پایان این مطلب مفید با ما همراه باشید.

اصول درمانی RICE
اصول درمانی RICE

 

کلمه RICE را که مخفف چهار کلمه:

  • Rest (استراحت)
  • Ice (یخ)
  • Compression (فشردن)
  • Elevation (بالا نگه داشتن عضو)

 

استراحت (REST)

بی حرکت نگه داشتن عضو آسیب دیده اولین اقدامی است که باید انجام دهید، چرا که هرگونه افزایش حرکت بافت آسیب دیده به نوبه خود میتواند موجب افزایش گردش خون به ناحیه آسیب شده و صدمه بیشتری به بافت و افزایش تورم گردد.
بعد از آسیب های حاد بایستی حدود ۴۸ تا ۷۲ ساعت استراحت کنید ولی آسیب های مزمن بایستی با دستور پزشک متخصص باشد.

اصول درمانی
اصول درمانی

 

یخ (ICE)

یخ های خورد شده را در کیسه های پلاستیکی قرار دهید. هنگام قرار دادن کیسه یخ، جهت جلوگیری از حساسیت و سرخی پوست تکه ای پارچه بین پوست و کیسه یخ قرار دهید.
در روز ۳ بار از یخ درمانی استفاده کنید و هربار ۳ نوبت ۱۰ دقیقه کیسه را بر روی عضو آسیب دیده قرار دهید.
توجه کنید یخ درمانی مهمترین قسمت اصول درمانی می باشد.

اصول درمانی
اصول درمانی

 

بانداژ یا فشردن (COMPRESSION)

در واقع بانداژهای فشاری به عنوان یک مانع مکانیکی عمل میکند؛ به طوری که تورم ناحیه آسیب دیده را به حداقل می رساند.این بانداژ باید به گونه ای باشد که محدود ای به اندازه ۱۰ سانتی متر بالا و پایین بخش صدمه دیده را بپوشاند. بانداژ های فشاری در بازار موجود می باشند اما رایج ترین نوع که مورد استفاده قرار می گیرند، بانداژ های کشی و الاستیک می باشند.

  شناخت ویتامین های مواد غذایی
اصول درمانی
اصول درمانی

 

بالا نگه داشتن عضو (ELEVATION)

آخرین قسمت از اصول R.I.C.E بالابردن عضوآسیب دیده است. در واقع بالانگه داشتن عضو، بلافاصه بعد از آسیب جهت کاهش میزان خونرسانی به منطقه آسیب دیده مهم می باشد. برای اندام تحتانی، ورزشکار می تواند پای خود را با دراز کشیدن و قرار دادن آن بر روی بالشت بالا ببرد. نکته مهم این است که اندام آسیب دیده بالاتر از سطح قلب قرار داده شود.

اصول درمانی
اصول درمانی

 

نکته بسیار مهم که امروزه متخصصان به آن دست پیدا کردن مرحله حفاظت است که اول از همه بایستی رعایت شود.

حفاظت (PROTECT)

هدف از حفاظت، اجتناب از آسیب بیشتر به ناحیه صدمه دیده است. نوع حفاظت مورد استفاده با توجه به ناحیه آسیب متفاوت است و می تواند شامل یک بانداژ، آتل آلومینیومی، نوار محافظ یا بریس باشد. در واقع این ابزار ها، بافت های آسیب دیده را از آسیب بیشتر محافظت می کنند. به عنوان مثال ورزشکاری که اخیرا دچار پیچ خوردگی مچ پا می باشد، ممکن است در ابتدا یک بریس مچ پا بپوشد. یک بریس مچ پای خوب، باید ورزشکار را از حرکات مچ پا به داخل و خارج محافظت کند چرا که این حرکات می تواند موجب آسیب بیشتر رباط شود.

اصول درمانی PRICE
میانگین امتیاز مخاطبین - ۸۰%

۸۰%

به این مطلب با انتخاب تعداد ستاره های روبه رو امتیاز دهید .

User Rating: ۴٫۱۵ ( ۲ votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک بزار